2 nappal ezelőtt (a születésnapomon) készült legutóbb, és rengeteg szép emléket felidézett. Mivel nem laktunk messze Nagyiéktól, születésnapom környékén mindig kiugrottunk hozzájuk is. Ilyenkor Nagyi mindig megkérdezte: "Mi legyen az ebéd?". A válasz mindig ugyanaz volt: húsosgombóc. Imádta/imádja az egész család, csak Nagyi nem készítheti el többé. Nagyon hiányzik, de ez az étel (is) felidézi a szeretetét, mosolyát, megannyi cinkosságunkat... :)
Maga az étel ízvilágban talán leginkább a hortobágyi húsos palacsintához hasonlít. Tökéletes megoldás, ha van egy kis maradék csirkepörköltünk, paprikáscsirkénk. Ha még maradék krumplipürénk is van, akkor pedig fél óra alatt akár készen is leszünk. :)
Első lépésként csirkepörköltet készítünk. Az apróra vágott hagymát olajon egy kicsit megpároljuk, rádobjuk a csirkemellet. Én a gyorsabb elkészítés érdekében fel is szoktam kockázni a húst, de főzhető egyben is. Amikor a húskockák kifehéredtek, felöntjük vízzel, sózzuk, paprikázzuk, majorannával és tárkonnyal ízesítjük. Ez utóbbiakkal ne fukarkodjunk, mert ezektől lesz igazán ízes a gombócunk. A húst készre főzzük. Mikor elkészült, kivesszük a húskockákat és ledaráljuk, egy kis szaftot is tehetünk hozzá, hogy ne legyen olyan száraz a töltelékünk. A maradék szaftot tejfölben elkevert liszttel behabarjunk, összeforraljuk, majd félretesszük.
A gombóc tésztáját kétféleképpen is készíthetjük.
1. Maradék krumplipüréhez annyi lisztet keverünk, hogy könnyen nyújtható gombóctésztát kapjunk.
2. Ha nincsen maradék krumplipürénk, akkor az egész főzési folyamatot azzal kezdjük, hogy 4-5 krumplit felkockázunk, sós vízben megfőzünk. Levét leöntjük, összetörjük, hagyjuk kihűlni. Amikor teljesen kihűlt, ütünk hozzá egy tojást, és összekeverjük. Ezután annyi lisztet keverünk hozzá, hogy könnyen nyújtható gombóctésztát kapjunk.
Innen már gyerekjáték (szó szerint, nagyobbacska gyerekek segíthetnek is). A gombóc kifőzéséhez feltesszük a vizet. Majd kinyújtjuk a tésztát, négyzetekre vágjuk, mindegyik négyzet közepébe töleléket halmozunk. Először a sarkokat, majd a még nyitott oldalakat összecsipkedjük, majd (mint a hógolyót) gombócot formálunk belőle. Lobogó, sós vízben kifőzzük (miután a felszínre jönnek, onnan még 4-5 perc kell hozzá). A megfőtt gombócokat a már elkészített szószba forgatjuk. Lehetőleg melegen fogyasztjuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése