2012. január 23., hétfő

Házi karamellás tej

Hideg téli estéken, amikor a kandallóban halkan ropog a tűz, bizony jólesik meginni valami meleget. Ilyenkor nem jön nálam szóba se kávé, se tea, ha aludni is szeretnék az éjszaka folyamán. Ez a meleg, édes kis csoda egyszerre tölt fel és nyugtat. Elkészíteni pedig csak pár percbe telik. :)

Hozzávalók:
  • személyenként 1-2 evőkanál cukor
  • személyenként 2,5 dl tej
1. lépés

  A cukrot teflon edényben kis lángon lassan karamellizálom, míg szép aranyszínű nem lesz. Vigyázat! Nagyon könnyen megég, és keserű lesz.






2. lépés

Az aranysárga karamellre öntjük a tejet. Ez a legijesztőbb része a történetnek: a cukor hirtelen visszaszilárdul, ropogni kezd, nagy buborékok nőnek ki belőle. Nem kell azonban megijedni, ahogy a tej felmelegszik, a karamell is szép lassan beleoldódik újra. :)





3. lépés

Az elkészült karamellás tejet poharakba, bögrékbe öntjük és melegen fogyasztjuk. Miután kihűlt, akár hűtőbe is tehetjük, másnap, hidegen is nagyon finom. :)

2012. január 18., szerda

Diós kavart sütemény

Ezer éves újságból kitépett fecnin lapult a recept a hűtőmön. Mivel valami édességre vágytam anélkül, hogy vásárolnom kellett volna, és dióm éppen volt, erre esett a választás. Könnyen, gyorsan elkészíthető, és mindent elmond róla, hogy bár két napja készült, mára egy pár morzsán kívül semmi sem maradt belőle... :)



Hozzávalók:
  • 30 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 15 dkg darált dió
  • 16 dkg margarin
  • 3 egész tojás
  • 36 dkg kristálycukor
  • 2 dl tej
Elkészítés: 
Az egész tojásokat a cukorral és a margarinnal kikeverjük. Egy másik tálban a lisztet, sütőport és a diót is összekeverjük. A margarinos keverékhez lassan, felváltva adagolunk a lisztes keverékből, illetve a tejből. Ezzel a módszerrel teljesen homogén masszát kapunk. Kivajazott, kilisztezett sütőben (nálam 180-200 fokon kb. 40 percig) tűpróbáig sütjük. Tálaláskor porcukorral meghintjük.

2012. január 13., péntek

Tatai nagyi húsosgombóca

Nem a legszebb étel (sőt! :) ) , de az íze... személyes kedvencem. :)

2 nappal ezelőtt (a születésnapomon) készült legutóbb, és rengeteg szép emléket felidézett. Mivel nem laktunk messze Nagyiéktól, születésnapom környékén mindig kiugrottunk hozzájuk is. Ilyenkor Nagyi mindig megkérdezte: "Mi legyen az ebéd?". A válasz mindig ugyanaz volt: húsosgombóc. Imádta/imádja az egész család, csak Nagyi nem készítheti el többé. Nagyon hiányzik, de ez az étel (is) felidézi a szeretetét, mosolyát, megannyi cinkosságunkat... :)

Maga az étel ízvilágban talán leginkább a hortobágyi húsos palacsintához hasonlít. Tökéletes megoldás, ha van egy kis maradék csirkepörköltünk, paprikáscsirkénk. Ha még maradék krumplipürénk is van, akkor pedig fél óra alatt akár készen is leszünk. :)


Első lépésként csirkepörköltet készítünk. Az apróra vágott hagymát olajon egy kicsit megpároljuk, rádobjuk a csirkemellet. Én a gyorsabb elkészítés érdekében fel is szoktam kockázni a húst, de főzhető egyben is. Amikor a húskockák kifehéredtek, felöntjük vízzel, sózzuk, paprikázzuk, majorannával és tárkonnyal ízesítjük. Ez utóbbiakkal ne fukarkodjunk, mert ezektől lesz igazán ízes a gombócunk. A húst készre főzzük. Mikor elkészült, kivesszük a húskockákat és ledaráljuk, egy kis szaftot is tehetünk hozzá, hogy ne legyen olyan száraz a töltelékünk. A maradék szaftot tejfölben elkevert liszttel behabarjunk, összeforraljuk, majd félretesszük.
A gombóc tésztáját kétféleképpen is készíthetjük.
1. Maradék krumplipüréhez annyi lisztet keverünk, hogy könnyen nyújtható gombóctésztát kapjunk.
2. Ha nincsen maradék krumplipürénk, akkor az egész főzési folyamatot azzal kezdjük, hogy 4-5 krumplit felkockázunk, sós vízben megfőzünk. Levét leöntjük, összetörjük, hagyjuk kihűlni. Amikor teljesen kihűlt, ütünk hozzá egy tojást, és összekeverjük. Ezután annyi lisztet keverünk hozzá, hogy könnyen nyújtható gombóctésztát kapjunk.
Innen már gyerekjáték (szó szerint, nagyobbacska gyerekek segíthetnek is). A gombóc kifőzéséhez feltesszük a vizet. Majd kinyújtjuk a tésztát, négyzetekre vágjuk, mindegyik négyzet közepébe töleléket halmozunk. Először a sarkokat, majd a még nyitott oldalakat összecsipkedjük, majd (mint a hógolyót) gombócot formálunk belőle. Lobogó, sós vízben kifőzzük (miután a felszínre jönnek, onnan még 4-5 perc kell hozzá). A megfőtt gombócokat a már elkészített szószba forgatjuk. Lehetőleg melegen fogyasztjuk.

2012. január 11., szerda

Szilveszteri párizsikrémes melegszendvics

Talán nem a legegyszerűbb, leggyorsabban elkészíthető melegszendvics, bizony elég sok előkészületet igényel, de az íz kárpótol mindenért. Úgy hat évvel ezelőtt, mikor Andi barátnőm és - akkor még barátja,  ma már férje - Zsolti először töltötték nálunk a szilvesztert, bizony eléggé be voltam tojva, hogy nem valami flancos hidegtálakat, hanem ezt a családi csodát készítettem vacsorára. Nem bántam meg. Azóta minden évben kérik, mint visszajáró szilveszteri vendégeink, hogy ezt készítsem. Ha nem lesz, nem is jönnek. :D Azt hiszem Zsolti lett - rögtön utánam :) - Anyukám receptjének legnagyobb rajongója. S bár nekik már régen leírtam a receptet, álljon most itt is, hátha valaki más is szívesen kipróbálja. :)

Hozzávalók (2-4 személy részére, én bevallom, sokszoros adagot készítek :D):
  • fél kiló párizsi (rúdban érdemes megvenni, mert úgyis ledaráljuk)
  • 10-15 zsömle (félbevágjuk, thát dupla annyi melegszendvics készül belőle)
  • 1 doboz tejföl
  • mustár
  • fehérbors
  • reszelt sajt a tetejére
A zsömléket félbevágjuk, belüket kikaparjuk, és kicsi darabokra tépkedjük. Ez a legidegtépőbb, leghosszabb folyamat, de megéri. (Egyszer anyukám kihagyta a krémből, ami így túl folyós maradt, és bizony a kedves vendég ingén, nyakkendőjén ladolt... ) A párizsit ledaráljuk. Én ehhez a konyhai aprítógépet használom, de hagyományos húsdaráló ugyanúgy megfelel. Hozzáadjuk a tejfölt, 2-3 evőkanál mustárt, fehérborsot, és jól összekeverjük. Ezután belekeverjük a zsömlék belét. A keveréket érdemes hűtőben pihentetni pár órácskát, hogy összeérjenek az ízek. Az utolsó lépés a sütés. A sütőt előmelegítjük, a zsömlék üregeit megtöltjük és reszelt sajtot szórunk rá. 250 fokos sütőben (vagy grillsütőben) grill fokozaton nagyjából 7-10 perc alatt készre sütjük (míg a tetején a sajt szépen megpirul).

2012. január 10., kedd

Mákosguba Papa-módra :)

Minden karácsony elmaradhatatlan kelléke volt kis családomban a mákosguba. Nem tudom, hogyan és miért alakult így, de 24-én mindig ez volt az ebéd. És bár anyósomék, férjem és a gyerkőcök sem rajonganak érte, azért minden évben az asztalra kerül. Igaz, már nem főételként, hanem desszertként, de a recept mit sem változott, mióta Édesapámtól megtanultam. Köszönöm, Papa! :)

(Mivel mint a sokszor készített receptek mindegyikét, ezt is sacc-pro-kábé alapon készítem, a mennyiségekről fogalmam sincs... :D)

Hozzávalók: 
  • 6-8 száraz kifli felkarikázva
  • 1 liter tej
  • 1-2 csomag vaníliás cukor
  • mák
  • cukor
  • méz
  • lekvár (bármilyen, személy szerint én a meggyet részesítem előnyben)
  • margarin vagy vaj
Ez a recept bizony már két nappal az elkészítés előtt előkészületeket igényel, mert érdemes már ekkor megvenni hozzá a kiflit, és kitenni száradni. Részletkérdés, hogy a a frissen vásárolt kifliket karikázzuk föl, és azokat szárítjuk, vagy a száraz kifliket karikázzuk, ez csak idő és kedv kérdése. :)
Legközelebb már csak a tálalás előtt nagyjából egy órával kell nekiállni az elkészítésnek. Melegítsük elő a sütőt 200-250 fokra, grill vagy légkeverés fokozatra. A vaníliás cukorral elkevert tejet felmelegítjük, és a száraz kiflikarikákra öntjük, hogy magukba szívják a tejet. Amíg ez megtörténik, vajazzunk ki egy tepsit, vagy tálat, majd a kellően megpuhult kiflit (és az esetleg a tál alján maradt tejet) a tálban elegyengetjük. A mákot cukorral összedaráljuk, és a keverékkel gazdagon meghintjük a kiflis masszát. Ezután mézet és lekvárt, illetve margarindarabokat teszünk a tetejére. Betesszük a sütőbe, nagyjából 15-30 perc alatt (a cukor karamellizálódásáig) sütjük. Melegen magában, vaníliasodóval vagy akár jégkrémmel, fagylalttal tálaljuk.

Vallomással tartozom, ...

...az utóbbi időben bizony kicsit elhanyagoltam ezt a blogot. Eltelt a karácsony, a szilveszter, eljött az új esztendő is, és bizony nem váltottam valóra az ígéretemet a karácsonyi ajándékokról szóló poszttal. A háziasszonyok könnyen megérthetik, hogy milyen mozgalmas volt ez az időszak.
Hogy hogyan is telt a karácsony? Sajnos nálunk bizony betegséggel: az összes jelenlévő családtag hányt és hasmenése volt. Szerencsére nagyjából szép sorjában következtünk egymás után, és mindenkinél mindössze 1-2 napig tartott, talán a gyerkőcöket viselték meg a legkevésbé. :)
Szóval ennyit a mentegetőzésről. :) Boldog új esztendőt nektek! :D